Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca Filmowy

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w kwestii młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, stanowi wówczas „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są zatem jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym nacisku – szokujące dla świata – toż ostatnie najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem nadrzędnym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok bieżący pewnie być jak wielkie wahadło, wydobywające się w zakresu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki ekonomicznej i finansowej, a też – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki mogłoby wtedy oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich funkcję w zakresie wydatków połączonych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w kwestii młodej i czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w układzie z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym regionie, wezmą z okazji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w rodzimych krajach. Zbiegnie się więc w terminie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książce i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to ważnym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, a i dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za wielkiego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Ale w moc kolejnych zaangażowań w zakresie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak najistotniejszy na świecie dostawca łączonego w pojazdach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najodpowiedniejszych rezultatów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w sumie rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na obniżenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu i większych wartości i także jak w sukcesie Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie chociaż w Stopniach Zjednoczonych, a oraz na całkowitym świecie zawarto na zbyt biliony USD w sytuacje kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z racji na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stopniach Połączonych są długie i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w rodzaj przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i wartości zaczną szybko rosnąć w moc, jak powody będą przychodzić do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z ważnym otoczeniem gospodarczym i ekonomicznym, cechującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy okres może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia tworzeń i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do celu roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Od tego czasu na sektor ten wpływały negatywnie dwie znaczące role. Pierwszą z nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i bliskie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w kierunku produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał delikatny i gminny stojący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych wartości i pomijania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – i będzie wówczas jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną informacją była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod koniec ostatniego roku, że w układzie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w wszelkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może być jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w bycie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też a drugie gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą daleko zróżnicowane z lat. RPA postępuje w zakresu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do ustalenia w sytuacji co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Ale już na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a razem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na placu amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Spowoduje to znakomite protesty ze karty partnerów handlowych, dlatego będą aktualne w kwestii stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją produkcję do Bądź Zjednoczonych w sensu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w moc oddziaływań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do wdrożenia istotnego czynnika finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak często było więc środowisko w sukcesie szwedzkiej polityki, także jak na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dużo w nowoczesnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do celu, w jakim społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje zdrową i dalej rosnącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak natomiast ich misje były ładne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz wszystkie modele wymagają być modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły dobrze funkcjonować. Pozostałe kraje nordyckie będą powiadamiać o „warunkach prowadzących w Szwecji” jak o zagrożeniu, a nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze względu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie podatna na wszystkie spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest starszy i biały, czyli należy do unie demograficznej, która zanika w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a role w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi orientują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego poziomu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo ujawnia się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, tworząc się na podawane przez Węgry – a w postaci premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci funkcjonujących na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niemożliwe do jedzenia status quo, a obie strony będą uważały trudności z dotarciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy ważną zmianę retoryki, która zbiega się w terminie z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na wartości, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek wartości dolara o 30 proc. w związku do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i chorobom powiązanym z żyjącymi zagrożeniami ze karty Bądź Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w niniejszym terenie tylko w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W ciągu zaledwie kilku miesięcy USD straci na wartości 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus