Jak korzystać na ropie naftowej?

Jak korzystać na ropie naftowej?

26 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Filmowy

Jak korzystać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile na ostatnich zjawiskach można uzyskać także jako to w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo prosto. Obecnie w Polsce mamy dostęp do instrumentów gospodarczych oraz narzędzi, dzięki którym każdy spośród nas że w zaciszu domowego fotela czerpać ze zmian wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wymagają być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez którego nie może funkcjonować żadna gospodarka. To jakiś spośród najbardziej potrzebnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat ewoluują również z powodem tego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co bardzo, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła czyli o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W następnej części tegoż roku nastąpiła jednak znacząca korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Istniała więc wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania znacznie mocno pną się w głowę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Drinku spośród nich istnieje Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, a inna to West Texas Intermediate, brana na Bliskim Wschodzie, przecież w dorosłej wadze rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd niezwykle łatwa. Ta inna jest przeważnie o jakiś 1-2$ droższa. Do tego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelakie rodzaje ropy montowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie potrafimy kupować oraz wydawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy osiągnąć kontrakty CFD , jeżeli natomiast dojdziemy do sądzie, że robi się na zbytu korekta wtedy potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy chcieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją wtedy dlatego transakcje dostępne dla wielkiego zakresie inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby kupić dwa kontrakty przedsiębiorca musi korzystać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje funkcje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile muszę mieć pieniędzy?
Aby czerpać z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w lokalu maklerskim, który sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grup Europejskiej jesteśmy olbrzymi asortyment brokerów z Londynu, których stawki prowizji chodzą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą dotyczyć w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu wszystkie rzeczy powiązane z zaprojektowaniem oraz rozwijaniem rachunku urządzimy w stylu polskim nie poruszając się z budynku czy swojego biura.

Konta na układy CFD potrafią stanowić zakładane w różnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czy jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili posiadać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na poszczególnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z jakiegoś miejsca na ziemi.

Kupować czy sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą duży. Niezmiennie rośnie na nią popyt, w wartość jak poprawiają się światowe parki samochodowe. Dziś w Stanach Związanych jest 250 milionów pojazdów, a w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy też myśleć o prężnie kształtujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest teraz niemalże wyczerpany. Nie twórz wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny utrzymywały się na określonym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze znajomymi złożami.

„Ceny ropy będą nieustannie być, gdyż firmy naftowe za kilka inwestowały w realizację oraz infrastrukturę, aby potrafiły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to również prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę teraz w następnej części 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dokonają w procesie kilkorgu lat 200$.

Istnieje także nowa część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie otwierają się w boku od ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy to oczekiwać i korekt i gwałtownych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że nadchodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do walki na stoki.

Ropa naftowa to szczególnie płynny towar a jej zmiany polecane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki współczesnym technologiom oraz rozwojowi rynków walutowych możemy także dziś w Polsce zawierać umowy na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto spośród ostatniego stosować.

Zobacz również Oil Profit